Exkurze 5.A a 5.B Třebechovice, Hradec Králové

16.12.2016 11:40

Ve čtvrtek 8.12. čekala páťáky exkurze.   Přes počáteční nepřízeň počasí byl před námi slunečný den a dva cíle: Třebechovické muzeum betlémů a Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové.

A co jsme viděli a zažili?

Za všechny páťáky to napsali  Katka a Adam.

 

1.Třebechovice = výstava betlémů

Úchvatné betlémy, byly tam snad všechny druhy – perníkový, dřevěný, keramický,… . Ale nejhezčí a taky největší byl Třebechovický betlém. Prý se vyřezával až 40 let. No ani se nedivím, když byl ze dřeva a ještě k tomu se pohyboval.

2.Hradec Králové = hvězdárna

Úžasné. Můžete si tam udělat přes kameru fotku a poslat si ji na e-mail. Je tam židle, která představuje zemětřesení. A pustí vám tam film, z kterého se vám zamotá hlava. No prostě úchvatné.

3.Rozchod

Supr, ale v hračkářství byly hrozně velké ceny. Jinak supr, můžete se jít podívat na papouška nebo si jít koupit pizzu.

Hodnocení: 10 bodů, doporučuji zajet.                               (Kačka)

 

Na exkurzi jsem se těšil. Jeli jsme autobusem. Vevnitř to bylo hezčí než zvenku. Betlém mě naštval, že se ten velký nemohl fotit a natáčet. Na rozchodu mě nejvíc zaujali práskací kuličky. Já si myslím, že planetárium bylo lepší než hvězdárna. Pak tam byl dalekohled, ale pozor, kdyby jste se podívali tím dalekohledem, tak by vám to mohlo vypálit oči.

Cesta zpět byla špatná. Bohužel jsem tam i já dělal neplechu.  (Adam)

 

 

Ještě několik hodnocení od ostatních:

Ve hvězdárně to bylo super. U toho promítání to vypadalo, jako kdybychom se hýbali a letěl na nás meteorit.  Nádherné kino, zemětřesná židle, plazmová koule. Nejhezčí byl kinosál a dalekohled, který odráží slunce na plátno. Pohled dalekohledem byl dobrý. Viděli jsme proletět letadlo, ale bylo to strašně rychlý, takže jsem viděl jenom dým.

Nejvíc se mi líbilo, jak byl rozchod a koukání na film v planetáriu. Moc se mi tam líbilo.  Můj nejkrásnější výlet se školou. Bylo to strašně hezké, chtěla jsem tam být dýl.   Bylo to hodně dobrý.

 

A víte, že:

-          světoznámý třebechovický betlém má rozměry: 6,9 m x 2,2 m x 1,9 m a jeho hmotnost je 1,2 tuny?

-          má 371 figurek, z toho 68 pohyblivých, 194 statických a 109 pohybujících se na pásech?

-          se dají vyrobit betlémy ze dřeva, papíru, perníku, vosku, krajky, čokolády, vizovického pečiva, keramiky  i skla?

-          V Evropě jsou jen 3 další planetária jako v Hradci Králové? (je otevřené 2 roky a stálo víc jak

100 mil Kč)

-          V Hradci Králové se můžete dotýkat plazmové koule, zažít zemětřesení , pozorovat na monitoru  teplotní rozdíly na  našem těle díky IR kameře, prozkoumat vesmír, zvážit se na kosmické váze, pozorovat Slunce aj.

                                                                                                        DM+RK