Filmové představení v šumperském kině OKO "Filipíny - za obry a trpaslíky"

06.12.2016 18:17


    Dne 2. prosince 2016 se žáci sedmých a osmých tříd zúčastnili v šumperském kině Oko filmového představení "Filipíny - za obry a trpaslíky" v rámci unikátního projektu Planeta Země 3000. Ve výše uvedeném cestopisném projektu jsme se alespoň na chvíli mohli stát členy výpravy na ostrovy Filipíny a zažít tak neopakovatelný zážitek.

    Vedle scenérií dynamické přírody, obrazů nespoutaných zvířat a tajuplných domorodých rituálů jsme se v průběhu projekce seznámili s obry nekonečného oceánu mezi které patří Žralok velrybí. Dále s místními domorodými a křesťanskými tradicemi. Mezi ten nejznámější rituál bezesporu patří oslava křesťanského svátku Velikonoce, který místní obyvatelé slaví velmi netradičním způsobem. Zajímavou tradicí jsou mezi Filipínci kohoutí zápasy tzv. sabong. Dále jsme poznali zdejší rozmanitou džungli a její faunu a flóru. Chvíli nám trvalo, než jsme v zarostlé džungli našli jednoho z "trpaslíků" Filipín, a to Nártouna filipínského, který svou velikostí a zbarvením dokonale splývá s přírodou.

    Nadchla nás také výprava do dob dávno minulých, konkrétně na mořské dno, kde leží několik vraků válečných lodí. Užasli jsme nad pestrostí života a nad dokonalosti přírody pod mořskou hladinou. Nejkrásnější však byli korálové útesy, které jsou naprosto unikátním přírodním ekosystémem. V rámci oceánografie nám bylo v projekci řečeno o tzv. slapových jevech (přílivu a odlivu), světových oceánech a různých mořských proudech.

    Co je na Filipínách také unikátní, jsou rýžové terasy v provincii Ifuago, o kterých se říká, že jsou osmým divem světa a pěstování rýže je zde jedním z největších produktů zemědělství a hospodářství.

    V průběhu projekce jsme se dále dozvěděli, jaký je na Filipínách úřední jazyk, jak je zde to s dopravní infrastrukturou. Viděli jsme tradiční dopravní prostředky jako např. jeepney, tricykl, multicab a bangk. Víme, které tradiční filipínské pokrmy zde můžeme ochutnat. Už také víme, jakou se zde platí měnou, jaké mají Filipíny politické uspořádání a také jaké postavení mají Filipíny a země Jihovýchodní Asie ve světě. Byli jsme upozorněni i na úspěchy a problémy tohoto ostrovního státu a na polohu Filipín na mapě světa.

    V neposlední řadě jsme se dozvěděli o zdejších přírodních katastrofách spojených s tajfuny a o tamějších ekologických problémech, ale i o podnebných pásmech a zdejších biomech. Poznali jsme také mnohé překvapující zvyklosti a odlišné způsoby života Filipínců. Především se jedná o rybářství, které je zde také z velké části zdrojem obživy a ekonomiky.

Na tomto hypertextovém odkaze si můžete
shlédnout krátký úryvek z projekce: https://www.planetazeme.cz/planeta3000/index.php?program=17

    Všem zúčastněným se filmové představení velice líbilo a budeme se těšit na příští školní rok, kdy se chystáme na podobný cestopisný projekt, ale tentokrát se vydáme do Brazílie.  


Za zúčastněné diváky - Mgr. Tomáš Rajnoha, tř. uč. 7. A