Karnevalový rej

08.02.2016 13:17

V pátek 5. února 2016 děti z hanušovické školy oslavily masopust. Tento dávný zvyk si nejprve připomněly povídáním ve třídách, kde se dozvěděly, jak se tento svátek slavíval dříve. Masopust se slaví přibližně 40 dní před Velikonocemi. Začínal tzv. Tučným čtvrtkem, kdy se konaly zabijačky a lidé se dosyta najedli masa, aby vydrželi následujících 40 dní půstu. Pokračoval Taneční nedělí, kdy se lidé sešli na taneční zábavě a končil Maškarním úterým. Lidé se převlékali za nejrůznější maškary a chodívali ve vesnici po staveních a veselili se. Název karneval pochází z italského „carnivale“, což znamená maso pryč a označuje následný půst.

Hanušovické děti si pro svůj karnevalový rej připravily opravdu nápadité a nádherné masky. Na zábavě v tělocvičně se šaškem Vikim tančilo velké množství princezen, víl, orientálních tanečnic, princů, rytířů, mušketýrů, pirátů a bojovníků. Bylo vidět kuchařky, vodníka, Sněhurku, zuřivého reportéra a další. Zvláštní skupinu tvořily dospělé masky. Někteří žáci své paní učitelky nepoznali a divili se, kdopak že je ta cizí paní.

Při taneční zábavě děti s chutí plnily nejrůznější úkoly od šaška Vikiho. Musely správně vytřídit odpadky, velký úspěch měla i hanušovická Star Dance, kdy bylo vybráno a odměněno pět nejlepších tanečních párů.

Tato dětmi velmi oblíbená akce by nemohla proběhnout bez pomoci rodičů, kteří dětem vyráběli masky. Děkujeme a už se těšíme na příští karneval!